Nosivi uređaj kontinuirano prati biomarkere – glukozu, alkohol i laktat
Zamislite da možete izmjeriti razinu šećera u krvi, znati jeste li popili previše i pratiti umor mišića tijekom treninga, sve u jednom malom uređaju koji se nosi na koži.
Inžinjeri na sveučilištu u San Diegu razvili su prototip takvog nosivog uređaja koji može kontinuirano pratiti nekoliko zdravstvenih podataka – razine glukoze, alkohola i laktata – istovremeno u stvarnom vremenu.
Uređaj je malen i poput flastera stavlja se na kožu putem mikroskopskih iglica ili mikroiglica koje su nalik na čičak. Nošenje uređaja nije bolno – mikroigle jedva prodiru u površinu kože kako bi osjetile biomolekule u intersticijskoj tekućini koja okružuje stanice ispod kože.
Uređaj se može nositi na nadlaktici i bežično šalje podatke na prilagođenu aplikaciju za pametni telefon.
“Laboratorij na koži”
Istraživači u UC San Diego Centru za nosive senzore opisuju svoj uređaj u članku objavljenom u Nature Biomedical Engineering.
„Laboratorij na koži“ rekao je direktor centra Joseph Wang, profesor nanoinženjeringa na UC San Diego i koautor rada. Moguće je kontinuirano mjeriti više biomarkera u isto vrijeme, omogućujući korisnicima da prate zdravlje i dobrobit dok obavljaju dnevne aktivnosti.
Većina komercijalnih zdravstvenih monitora, poput kontinuiranih mjerača glukoze za pacijente s dijabetesom mjeri samo jedan signal. Problem s tim, kažu istraživači, je što izostavlja informacije koje bi, na primjer, mogle pomoći osobama s dijabetesom da učinkovitije upravljaju svojom bolešću. Praćenje razine alkohola je korisno jer pijenje alkohola može smanjiti razinu glukoze.
Poznavanje obje razine može pomoći osobama s dijabetesom da spriječe prevelik pad šećera u krvi nakon što popiju piće. Kombiniranje informacija o laktatu, koji se može pratiti tijekom vježbanja kao biomarker za umor mišića, također je korisno jer tjelesna aktivnost utječe na sposobnost tijela da regulira glukozu.