Otvorena je nova epska rumunjska transilvanijska planinarska i pješačka staza duga čak 1400km!
Via Transilvanica vodi od granice s Ukrajinom, sve do Dunava
Prema europskim standardima, Rumunjska je prilično velika zemlja (otprilike iste veličine kao UK, zapravo). Ali to je također i zemlja zapanjujućih kontrasta. U rasponu od transilvanijskih dvoraca i samostana do ogromnih planinskih lanaca, nepreglednih šuma i gradova prepunih kulture, Rumunjska je ogromna i nevjerojatno lijepa zemlja.
Sada se puno toga može vidjeti jednom pješačkom stazom dugom 1400 km
Staza se zove Via Transilvanica, a vodi sve od Putne, sjevernog grada u blizini ukrajinske granice, do Drobeta-Turnu Severina na Dunavu i jugozapadne granice zemlje sa Srbijom. O ovoj smo stazi već pisali kada je bila u nastajanju.
Put Via Transilvanica obrubljen je putokazima koji su međusobno udaljeni oko kilometar, ali staza je mnogo više od samo nekoliko putokaza ukrašenih narančastim slovom “T”. S ciljem ‘poticanja da što više ljudi da upoznaju Rumunjsku, korak po korak’, organizacija koja stoji iza staze objavila je praktične vodiče za lokalno stanovništvo, povijest, tradiciju, divlje životinje, atrakcije, restorane i hotele .
Srećom, ne morate proći cijelu rutu odjednom
Put Via Transilvanica podijeljen je na dijelove, tako da planinari mogu odabrati dijelove koji ih najviše zanimaju. Svaka se dionica proteže između 150 km i 300 km, a rute uključuju područja poput oštrih rumunjskih gorja, vodenog Banata i slikovitih planina Bukovine. Na putu je da postane jedna od najboljih svjetskih planinarskih staza.
Na više od 250 stranica, Via vodič pravi je izvor – i, što je još bolje, promiče održiviju vrstu turizma. Do mnogih blaga skrivenih na transilvanijskim planinarskim stazama Vie jednostavno se ne može doći automobilom. Umjesto toga, korisnici se moraju osloniti ili na bicikle ili na svoje dvije noge. Via je također napravljena uz minimalan utjecaj na okoliš korištenjem postojećih pješačkih, biciklističkih staza i cesta.
Vodič Via Transilvanica dostupan je na web stranici ili u aplikaciji za pametni telefon (koju možete preuzeti ovdje) – i sve je spremno za vaše istraživanje. Dok je dionica od 1000 km rute već bila dovršena početkom godine, preostalih 400 km je u međuvremenu dovršeno – što znači da je cijela ruta sada otvorena.
A dok ste u regiji, zašto ne biste svratili do transilvanskog pansiona kralja Karla III.? Makar samo zbog priče.