Ljudske su duše kao cvjetovi
“Ja sam dva puta u životu imao ljubav, mislim onu pravu,
i oba puta sam pouzdano znao da je to zauvijek i da može prestati samo smrću,
i oba puta je tome došao kraj, a ja nisam umro.
Imao sam i jednog prijatelja,
i ne bih mogao ni pomisliti da se nas dvojica za života možemo razići,
ali ipak smo se već odavno razišli.
Svaki čovjek ima svoju dušu,
i on je ne može stopiti ni sa čijom drugom.
Dvije osobe se mogu posjećivati, mogu razgovarati i biti jedna drugoj bliske.
Ali njihove duše su kao cvjetovi, ukorijenjene svaka na svom mjestu,
i ni jedna ne može preći ka drugoj,
jer bi se inače morala rastati od svog korijena, a to joj nije moguće.
Cvjetovi šalju svoj miris i svoje sjemenje, jer bi voljeli da se približe jedni drugima,
ali cvijet ne može ništa učiniti da bi neka sjemenka došla na svoje mjesto.
To čini vjetar, a on dolazi i odlazi kako mu je volja.”
~ Herman Hesse
