LEADERSHIP DNEVNIK by SINIŠA DROBNJAK: Redovno čitanje vještina je lidera
Čitanje knjiga jedna je od najznačajnijih, ali i najzapostavljenijih vještina za trening naših mentalnih kapaciteta i sposobnosti.
Napredak tehnologije nas je uspješno udaljio od čitanja knjiga, jer su nam informacije servirane u bitno jednostavnijem i atraktivnijem formatu, kojem je svrha i cilj što manje mentalno naprezanje korisnika.
Svrha takvog korištenja tehnologije je kreiranje potrošača i ovisnosti. Ne bilo kakvog potrošača, već onog koji je odlučivanje prepustio nekom drugom i koji spremno reagira na sve vanjske podražaje i sugestije, kako bi i dalje ostao vjerni potrošač, sugestibilan na servirane informacije.
Stvaranjem tehnološke ovisnosti, prepustili smo na određeni način i brigu o našem mentalnom zdravlju u ruke drugih, koji imaju bitno drukčiji interes od jačanja naših mentalnih kapaciteta.
No, ako pogledate vodeće lidere u svijetu, svi do jednog upražnjavaju ritual redovnog čitanja – sigurno to ne rade slučajno i bez razloga.
Kao što i vaš pametni telefon dobija redovne nadogradnje operativnog sustava, tako i vaš mentalni “mišić” treba redovnu vježbu. Najbolji način da ga odvedete u mentalnu “teretanu” je da uzmete u ruke knjigu i odvojite barem 15-20 minuta (u početku) za fokusirano čitanje.
Koji je onda problem u čitanju i zašto to više ljudi ne upražnjava?
Zadnji put smo učili čitati u prvom razredu osnovne škole. Princip učenja je bio svaku riječ rastaviti na slova, te ponavljanjem spajati slova u riječi i vremenom izgraditi sposobnost čitanja riječi u rečenici.
Ne mogu se sjetiti da li sam u međuvremenu bio na tečaju čitanja, ali ono što sigurno znam je da se kompleksnost sadržaja koji čitam bitno povećala, a moja se vještina čitanja i dalje temelji na instrukcijama iz prvog razreda osnovne škole.
Prosječna osoba čita između 150 i 250 riječi u minuti. Uz trening brzog čitanja pojedinci su u stanju pročitati i preko 2500 riječi u minuti!
No, tu se javlja jedna od najčešćih pogrešnih pretpostavki o brzom čitanju, a to je da brzo čitanje znači čitanje bez razumijevanja. Istina je upravo suprotna.
Kad se vozite brzinom 40 km/h vaš mozak ima vremena razmišljati o svemu i svačemu. No, kad jurite 250 km/h morate biti prokleto fokusirani ili ćete skupo platiti i najmanju grešku.
Naš vlastiti mozak i njegov mentalni kapacitet, najjače je oružje u našem arsenalu. Ako briga o vlastitom tijelu znači redovni odlazak u teretanu i kvalitetniju prehranu, onda je redovno čitanje knjiga jedan od najboljih mentalnih treninga.
Osobno već godinama čitam u prosjeku jednu knjigu tjedno. Svaki put kad se vozim slušam audio knjigu i vremenom sam “odslušao” stotine knjiga.
Planiram sljedeći mjesec na tečaj brzog čitanja, jer trenutno mogu čitati brzinom od 250 riječi u minuti. Želim vidjeti koliko mogu povećati tu brzinu i stvoriti dodatno vrijeme za sebe, za stvari i ljude koje volim.
Što možete i vi napraviti za svoje mentalno zdravlje?