Kemijski piling – vrste i učinke objašnjava dr. Milić

Kemijski piling jedna je od najstarijih metoda pomlađivanja, a radi se najčešće od kasne jeseni do ranog proljeća zbog rasta indeksa štetnih sunčevih UV zraka.

Tako da su upravo sada posljednji kalendarski trenuci kad se bez neželjenih posljedica poput hiperpigmentacije može napraviti ovaj tretman. Uz uvjet da se potom na lice nanosi sun block s visokim zaštitnim faktorom.

Riječ je o tretmanu u kojem se na kožu lica, vrata ili tijela nanosi određena otopina koja za cilj ima poboljšanje teksture kože i ublažavanje određenih kožnih nepravilnosti i stanja. Ono što ovu tehniku čini popularnom je činjenica da su kiseline pogodne za različite kožne probleme. Upotreba kemijskih pilinga izaziva minimalno stvaranje nuspojava što ih u rukama iskusnih dermatologa čini sigurnim za rad. Učinak kemijskih pilinga je regeneracija kože što kožu čini sjajnijom, podatnijom i mekom te naizgled mlađom i osvježenom. Budući da ubrzavaju stanični proces, potiču ljuskanje kože i pospješuju njenu obnovu. Neke vrste kemijskih pilinga, povećavaju stvaranje kolagena radi čega koža izgleda čvršće i zategnutije” – objašnjava dr. Marija Milić iz splitske Skinclinic.

Tri kategorije

I ističe da su osim za poboljšanja teksture kemijski pilinzi učinkoviti i za smanjenje hiperpigmentacija, umjerenih bora te korisni u tretiranju akni, rozaceje i melazme. Kemijski pilinzi smanjuju i znakove starenja kože koji uključuju bore, fine linije, neujednačen ton i suhoću kože. Značajan je i njihov učinak na neke prekanceroze kože, aktiničke keratoze koji nastaju uslijed dugotrajnog izlaganja suncu.



Kategorizirani su, kaže dr. Milić, po dubini njihovog prodiranja na površinski, srednje duboki i duboki.

Površinski kemijski pilinzi izazivaju ljuštenje svih dijelova epidermisa. Srednje duboki pilinzi uzrokuju ljuštenje svih dijelova epidermisa i dijela papilarnog dermisa. Duboki pilinzi svojim djelovanjem sežu do dubljih dijelova kože, retikularnog dermisa– kaže dr. Milić.

Vrsta kemijskog pilinga individualno se prilagođava tipu kože

Pilinzi koji se najčešće koriste u estetske i terapeutske svrhe su glikolna kiselina, mliječna, salicilna, azelaična, mandelična i trikloroctena te njihove kombinacije. Vrsta kemijskog pilinga individualno se prilagođava tipu kože. Antibakterijski i protuupalni učinak salicilne kiseline povoljno djeluje na kožu sklonu aknama i rozaceju.

Npr. mliječna kiselina djeluje na ovlaživanje kože pa je idealna kod osjetljive i suhe kože. Površinski i srednje duboki pilinzi ne djeluju na duboke bore, ali poboljšavaju ujednačenost boje kože i teksturu. U novije doba, laseri su uglavnom zamijenili korištenje dubokih kemijskih pilinga radi bržeg vremena oporavka i manje nuspojava.

Za izvođenje tretmana poželjna je priprema kože kod kuće s preparatima na bazi retinoida, krema za izbjeljivanje ili blažih kiselina ovisno o vrsti pilinga koji se izvodi. Kemijski pilinzi su tretmani koji se relativno brzo izvode pa su popularni i kao “lunch time peel” jer se mogu izvesti u pauzi za ručak. Kemijski pilinzi su učinkovit alat kad se koriste kao dio procedure u tretiranju akni, fotostarenja i pigmentacija. Za maksimalni efekt poželjno je koristiti proizvode za pripremu kože i zaštitni faktor te izbjegavati sunce.

Izvor: portalzdravlje