Kako posvijetliti kosu, a da je ne “ubijete”
Svaki profesionalac u industriji ljepote ima svoje korake o kojima se ne može pregovarati. U ovom su tekstu odabirani stručnjaci za tri najbolje tehnike u koje se kunu. Radimo na tome da pojednostavimo vaš režim ljepote gdje god možete, a ponekad su najbolje rutine jednostavne kao 1, 2, 3.
Dok se godišnja doba lagano mijenjaju, pošteno je žudjeti za vlastitom promjenom – bilo da je to osvježenje garderobe, proljetno čišćenje ili čak promjena boje kose. S potonjim ćete vidjeti uobičajenu proljetnu temu ljepote: ostavljanje tamnijih tonova zimi i usvajanje svjetlije palete boja za toplije mjesece.
No, frizeri će vam prvi reći da ovakvi drastični prijelazi frizure nose povećan rizik od oštećenja. Ovdje smo da odgovorimo na uobičajeno pitanje: Kako možete posvijetliti kosu, a da je potpuno ne spržite? Frizerka slavnih i stručnjakinja za boje Jenna Perry ovdje je da nam pomogne.
1. Nikada nemojte prijeći iz tamne u plavu u jednom tretmanu
Glavno pravilo prijelaza kose: Nikada nemojte postati plavuša u samo jednom tretmanu. Ako ste već plavuša, možda ćete moći postići svjetliji ton koji želite u jednom potezu, ali oni koji prelaze iz brinete u plavušu moraju postupati s velikim oprezom.
“U ovom slučaju, za sve tipove kose, preporučujem više od jedne sesije bojanja kose“, kaže Perry. “Postepeno i polako moj je moto za ovakvu transformaciju, kako bi kosa ostala zdrava.”
Koliko je tretmana potrebno ovisit će o tome s kojom bojom započinjete, boji koju želite postići, vrsti vaše kose, ranijim oštećenjima itd. Radi sigurnosti, pitajte svog stilista za najbolji pristup očuvanju zdravlja vaše kose.
2. Smanjite količinu izbjeljivača koju koristite
Iako je izbjeljivač ključan većinu vremena, ne morate koristiti tone izbjeljivača po cijeloj kosi. “S mojim pristupom isticanju, uvijek koristim glineni izbjeljivač s nižim volumenom“, napominje Perry, budući da je to nježniji način posvjetljivanja kose od tradicionalnog izbjeljivača.
Svaki će stilist imati drugačiji pristup, ali vrijedi pitati svoje lokalne stručnjake za kosu i pronaći nekoga tko je na istoj valnoj dužini i dijeli vaš cilj svjetlijih, ali zdravih pramenova.
Također možete razmisliti o tome da prvo isprobate balayage – ova tehnika bojanja uključuje ručno oslikavanje pramenova u kosi, obično počevši od sredine kose i postajući neprozirniji kako se pomiče prema vrhovima kose.
“Smatram da je balayage puno manje grub način posvjetljivanja kose s kojom nikad nisam imala problema“, napominje Perry.
3. Pojačajte proizvode za popravak veze
Bez obzira na to koliko ste nježni, posvjetljivanje kose na bilo koji način izlaže vas riziku od oštećenja i suhoće. Kako biste osigurali da vaša kosa ostane najzdravija, svojoj rutini dodajte proizvode za obnavljanje veze.
Perryjin izbor? “Uvijek preporučujem Living Proof’s Triple Bond Complex za sve klijentice s izbijeljenom kosom—pomaže u održavanju boje i zdravlju.“
Kao posljednji savjet, Perry preporučuje svim svojim klijentima s izbijeljenom kosom da nabave filtar za vodu za tuširanje kako bi također izbjegli tvrdu vodu. Vidite, tvrda voda često je puna isušujućih kemikalija koje mogu pogoršati dehidrirane niti.
Ako želite ići dalje od toga, možda ćete htjeti uložiti u sustav filtera za svoju glavu tuša.
Za kraj…
Svakako je moguće posvijetliti kosu bez potpunog uništavanja pramenova, ali morate raditi s tom namjerom.
Pronađite stilista koji dijeli vaš cilj posvjetljivanja vaše kose na najsigurniji mogući način, budite strpljivi ako je potrebno više od jedne sesije (znajući da je to dobra stvar) i počnite koristiti proizvode za obnavljanje kose što prije.
Još uvijek niste sigurni koju boju birate? To je već druga priča…