Kivi biste trebali pojesti prije spavanja
Ovo voće u Europu je stiglo tek 1950-ih. Iako je nacionalno voće Novog Zelanda, Italija i Kina ga proizvode više. Izvorno je nazvano po novozelandskoj ptici.
A nekoliko je razloga zašto ovo voće, koje je u sezoni tijekom cijele godine, trebate pojesti prije spavanja. Ovo su svi dobri sastojci kivija i njihovo djelovanje na organizam!
Melatonin
Melatonin se također naziva hormonom sna jer kontrolira dnevno-noćni ritam ljudskog tijela i potiče san. Ako je ravnoteža melatonina poremećena, loše spavamo. Jedenje kivija dovodi do više razine serotonina, a time i do povećanja melatonina. Dakle, ako pojedete kivi prije spavanja, brže ćete zaspati i bolje spavati.
Kalij
Kalij pomaže tijelu kod dehidracije, a kivi ga ima puno. Jedan plod sadrži 312 mg. Kao jedan od najvažnijih elektrolita, kalij regulira ravnotežu tekućine podupirući rad bubrega. Ali zašto biste ga trebali uzimati neposredno prije spavanja?
Stres potiče oslobađanje hormona kortizola koji osigurava skladištenje vode. Tijekom sna oslobađa ga se manje, ali istovremeno metabolizam radi punom parom na oporavku i obnovi kostiju, mišića i organa. A to naravno uključuje i bubrege. Tijelo stoga noću može posebno dobro iskoristiti kalij i bolje ga iskoristiti, piše novilist.
Triptofan
Triptofan je prekursor neurotransmitera serotonina i stoga utječe na raspoloženje, performanse i dobrobit. Tijelo također treba triptofan za stvaranje melatonina. Kivi sadrži relativno velike količine hidroksikarboksilne kiseline koja se u crijevima pretvara u triptofan. To vas čini sretnim i bolje spavate.
Kalcij i magnezij
Kalcij i magnezij štite kosti i održavaju mišiće i živce u formi. Kivi sadrži 34 mg kalcija i 17 mg magnezija. Kao i kod kalija, tijelo ga bolje iskorištava tijekom sna. Razna istraživanja također pokazuju da posebno magnezij može poboljšati kvalitetu sna. Inhibira oslobađanje hormona stresa i tako sprječava poremećaje spavanja.